Marcel TrojanGang Marcela

Marcel Trojan - urodzony pod znakiem "Ryb" (25 lutego) w Katowicach, muzyk-kompozytor wywodzący się ze środowiska śląskiego, akademik (ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji z tytułem "magistra sztuki").

Od lat 70-tych członek Zaiks-u i Zakr-u. Ma na swoim koncie występy solowe (w okresie szkoły średniej i wyższej), w założonych przez siebie duetach gitarowych "M&M" czyli kolejno: "Marcel & Mirek", "Marcel & Marek", "Marcel & Maciej", a także w zespołach: "Waganci", "Partita", "Familia".

Od 1979 roku założyciel i kierownik zespołu "Gang Marcela", od 1982 roku mąż Barbary Pysz (solistka "GM") i ojciec 2 synów: Davida i Jakuba. Autor około 200 utworów, głównie w gatunku/stylistyce country, pop i ballady. Zainteresowany także twórczością refleksyjno-religijną (album "Pytania o sens" oraz liczne pastorałki i piosenki religijne). Najbardziej znane utwory: Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, Mężczyzna i łzy, Lubię mieć luz, Znajdziemy pośród trosk, Zaświeciła moja gwiazda, Bym drogi nie pomylił, Julia i ja...

Marcel Trojan

Pisał/pisze muzykę do tekstów własnych oraz innych autorów jak np.: Marek Gaszyński, Jacek Bukowski, Jerzy Dąbrowski, Andrzej Kosmala, Janusz Korczakowski, Bogdan Olewicz, Krzysztof Dzikowski, Andrzej Sobczak, Wanda Chotomska, i inni...
Komponuje utwory głównie na potrzeby własne i zespołu "Gang Marcela", ale także m.in. dla: Zdzisławy Sośnickiej, Krystyny Giżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Cierniewskiego, kabaretu "Rak" i innych. Ma na swoim koncie licznie wydane albumy płytowe z zespołem "Gang Marcela", jak np. Tyle złamanych serc, Byle do przodu, Mamy święta, Nastrój świąt, Bieszczady czyli country na swojska nutę, Śląski bukiet, Nie tylko kasa, a także album solowy - "Napij się Żywca!".

Zajęcia dodatkowe: aktywny udział w kierowaniu dwoma firmami zajmującymi się produkcją i dystrybucją własnej fonografii oraz współtworzenie wydawanych przez te firmy pozycji albumowych (wydawnictwa ilustracyjno-słowno-muzyczne) - obecnie zamieszkały w Bielsku-Białej.

Trzon grupy stanowią:
  • Barbara Trojan (śpiew, skrzypce)
  • Jan Maliński (śpiew, gitara, saksofon)
  • Marcel Trojan (śpiew, gitara) „szef gangu”
  • Robert Gliński (gitara)
„Gang Marcela” to synonim dobrego i udanego koncertu, to zespół, który wciąż znakomicie sprawdza się zarówno na wszelkich imprezach rozrywkowych (muzyka country, pop czy nawet „folkowo-biesiadna”), jak i na koncertach nastrojowych i okolicznościowych (piosenki refleksyjne, ballady, czy też bogaty repertuar kolęd i pastorałek).